Logo-main-dark-samo
Logotyp LS Estate.

BLOG

Jak sprzedać mieszkanie – 6 praktycznych porad

Jak sprzedać mieszkanie – 6 praktycznych porad

Zastanawiasz się, jak sprzedać mieszkanie? Nie wiesz od czego zacząć? Szukasz serwisów z ogłoszeniami? Sprzedaż nieruchomości to zaawansowany proces, który zajmuje sporo czasu i… często kosztuje wiele nerwów, a także wysiłku. Postanowiliśmy podzielić się swoim doświadczeniem, abyście mieli z górki.

Do niedawna nikt nie zastanawiał się, jak sprzedać mieszkanie. Pytanie brzmiało: jak uzyskać najlepszą cenę za mieszkanie. Dziś realia wyglądają nieco inaczej. Perturbacje dotykają wszystkich nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym.

Rosnąca inflacja i wysokie stopy procentowe obniżają zdolność kredytową potencjalnych klientów. To z kolei ogranicza popyt na zakupy własnego M. Mniej chętnych przy takiej samej liczbie mieszkań na rynku wtórnym komplikuje sprawy.

Jak sprzedać mieszkanie? Czasy się zmieniły

Chociaż w ostatnim czasie w krótkim czasie nad globalnym rynkiem załopotały skrzydła dwóch czarnych łabędzi, trudno cokolwiek prognozować.
Jedno należy wziąć za pewnik. Niezależnie od sytuacji rynkowej, sprzedaż mieszkania szybko i po dobrej cenie wymaga podjęcia pewnych kroków. Mamy 6 porad opracowanych przez naszych ekspertów – agentów nieruchomości z doświadczeniem i wiedzą.

1. Uporządkuj stan prawny

Stan prawny nieruchomości to pierwsza rzecz, którą należy zweryfikować. Potencjalny klient na pewno zażąda numeru księgi wieczystej. W pewnych przypadkach księgi nie są zakładane. Pisaliśmy o tym >TUTAJ<.

Porządek w księdze wieczystej jest bardzo ważny. My określamy księgą wieczystą jako swoisty dowód osobisty nieruchomości. W księdze wieczystej znajdują się m.in. zapisy odnośnie hipoteki.

Warto zatem uregulować stan prawny nieruchomości jeszcze przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż. Nic nie zniechęcą kupujących bardziej niż nieuregulowane sprawy po stronie właściciela.

2. Posprzątaj i zrób dobre zdjęcia

Kupujemy wzrokiem. Naukowcy szacują, że około 80% emocji wywoływanych jest przez zmysł wzroku. Złe zdjęcia mogą sprawić, że potencjalny klient będzie omijał Twoje mieszkanie szerokim łukiem. Dobrze zrobione fotografie w posprzątanym mieszkaniu to kolejny krok do sprzedaży.

Jeśli mieszkanie jest „do zamieszkania od zaraz”, czystość gra bardzo ważną rolę. Brudna łazienka, rozrzucone ubrania i poplamione zupą ściany raczej nie pomogą w przekonaniu klienta, że powinien wybrać właśnie Twoją ofertę.

Biura nieruchomości dodatkowo stosują zabieg zwany home staging. Home staging to atrakcyjne zaaranżowanie przestrzeni, które ma podkreślić charakter nieruchomości oraz zainteresować jak największą liczbę oglądających.

3. Stwórz dobry opis

Copywriting to niezwykle ważna sprawa. W opisie wypunktuj wszystkie zalety swojej nieruchomości. Napisz, co masz w sąsiedztwie. Wspomnij o infrastrukturze w okolicy, połączeniach komunikacyjnych i zieleni. Pomyśl, z których usług w pobliżu sam korzystasz. Twoje dziecko chodziło do pobliskiego przedszkola? Tuż obok jest dyskont spożywczy? Wspomnij o tym.
Osoby poszukujące nieruchomości to ta grupa, która czyta opisy przed wykonaniem telefonu.

Jak sprzedać mieszkanie? Agenci neiruchomości.
4. Dystrybucja ogłoszenia

Płatne ogłoszenia kosztują, ale cena nie bierze się znikąd. Właściciele dobrych serwisów z nieruchomościami dbają o to, aby do ich ogłoszeń miała dostęp jak największa liczba potencjalnych zainteresowanych. Poza płatnymi ogłoszeniami możesz korzystać ze swoich kanałów w mediach społecznościowych.

Paradoksalnie najtańszą opcją jest… tablica ogłoszeń na klatce schodowej. Może sąsiedzi lub ich znajomi właśnie szukają sobie mieszkania w okolicy?

5. Przygotuj się na wizytę

Porządek jest wskazany również w trakcie wizyty zainteresowanych. Jeśli zadbałeś o zdjęcia, zadbaj też o dobre wrażenie podczas spotkania z potencjalnymi klientami. Odkurz dywany, wyczyść podłogi i fugi w łazience. Wyczyść blaty i kuchenkę. Koniecznie wywietrz mieszkanie i sprawdź żarówki. Masz zwierzaki? To koniecznie usuń ślady sierści.

Dobrze by było, abyś w trakcie prezentacji był/była w mieszkaniu sam/sama. Lokal zyska optycznie na wielkości. Upewnij się, że otoczenie też jest ok. Nawet na nowych osiedlach przypadkowi przechodnie są w stanie zostawić puszkę po piwie na skrzynce na listy.
Na wszystko nie masz wpływu, ale czasem nawet taka błahostka jak papierek w windzie może popsuć dobre pierwsze wrażenie.

6. A może biuro nieruchomości?

Tak. Wiemy, że biura nieruchomości pośród wielu sprzedających nie cieszą się dobrą opinią.
Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Nieustannie pracujemy nad odczarowaniem negatywnego wizerunku, na który całej branży zapracowali niegdyś nierzetelni agenci.

Pamiętaj, że doświadczone biuro nieruchomości zadba za Ciebie o większość z wymienionych powyżej 5 punktów.
Prowizja jest pobierana dopiero, gdy transakcja zostanie zawarta z udziałem biura. Jeśli po rozmowie przy świętach mieszkanie odkupi od Ciebie ktoś z krewnych, nie musisz płacić prowizji.

Co istotne, rzetelny agent za Ciebie zadba o sprawdzenie stanu prawnego, home staging, zdjęcia, a nawet negocjacje z kupującymi.
Potrzebujesz porady? Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas.