Logo-main-dark-samo
Logotyp LS Estate.

BLOG

Wynajem mieszkań uchodźcom z Ukrainy. Rozwiewamy obawy

Wynajem mieszkań uchodźcom z Ukrainy. Rozwiewamy obawy

Po 24 lutego 2022 roku wynajem mieszkań uchodźcom z Ukrainy stał się znaczącą częścią działań na rynku nieruchomości. Nasi sąsiedzi, uciekając przed rosyjską agresją, znaleźli w Polsce bezpieczną przystań. Wiele osób obawia się jednak wynajmowania mieszkań obywatelom Ukrainy. Jest to jednak w pełni bezpieczne, a dzięki specustawie wynajem mieszkań Ukraińcom to rozwiązanie bezpieczniejsze niż wynajem mieszkań Polakom.

Wynajmem mieszkań uchodźcom z Ukrainy – najem okazjonalny

W polskim systemie prawnym od 2009 roku funkcjonuje rozwiązanie najmu okazjonalnego. Zostało one przygotowane z myślą o osobach cywilnych, które chcą wynająć swoją nieruchomość.

Właściciel lokalu korzystający z przywilejów najmu okazjonalnego nie może prowadzić działalności gospodarczej, polegającej na wynajmie nieruchomości. Umowa może być zawarta na okres nie dłuższy niż 10 lat.

W odróżnieniu do formy tradycyjnego najmu, najem okazjonalny jest znacznie prostszy. Ta forma daje też szeroki wachlarz możliwości i ułatwień. Osoby wynajmujące nieruchomość lokatorom mają swobodę w ustalaniu czynszu. Nie muszą też obawiać się problemów z ewentualną eksmisją.

Pełną charakterystykę tej formy najmu zawiera ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Wynajmem mieszkań uchodźcom z Ukrainy – jest łatwiej

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jeden z zapisów aktu prawnego był utrudnieniem zarówno dla właścicieli mieszkań, jak i lokatorów. Podczas podpisywania umowy u notariusza najemca (czyli lokator) podpisuje oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Obecnie jedynie Polacy podpisując ten dokument muszą wskazać lokal zastępczy (np. u kogoś z krewnych), w którym zamieszkają po wyprowadzce.

Przed specustawą pomocy obywatelom Ukrainy (Dz.U.2022.583) wymóg obowiązywał wszystkich. Osoby uciekające do Polski nie miały możliwości wskazania lokum zastępczego na wypadek eksmisji. Wielu uchodźców nie ma w Polsce znajomych czy krewnych – a co za tym idzie – nie mogło spełnić tego warunku.

Dzięki zmianom w prawie wynajem mieszkań uchodźcom z Ukrainy stał się prostszy. Uchodźcy podpisujący umowę najmu okazjonalnego nie muszą wskazywać lokalu zastępczego na wypadek eksmisji.

 

Nieruchomości na wynajem dla Ukraińców.

Wynajmem mieszkań uchodźcom z Ukrainy – pamiętaj o tym!

Przepisy ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa jasno precyzują, kogo uznaje się za uchodźcę. Warto zapoznać się z zapisami tego aktu prawnego, gdyż nie każdy obywatel Ukrainy jest w świetle prawa uchodźcą.

Najem okazjonalny – wygodne rozwiązanie

Umowa najmu okazjonalnego podpisana z obywatelami Ukrainy stała się wygodnym rozwiązaniem dla właścicieli nieruchomości, gdyż zabezpiecza ich interesy.

Wynajem mieszkania Ukraińcom na mocy umowy najmu okazjonalnego jest w pełni bezpieczny. Można pół żartem, pół serio stwierdzić, że wynajem mieszkania naszym wschodnim sąsiadom to rozwiązanie bezpieczniejsze niż wynajem mieszkania rodakom.

Wynajmem mieszkań uchodźcom z Ukrainy – to czego nie wiemy

Ukraina to zbliżony do nas kulturowo kraj, ale… w kwestii przywilejów lokatorów nasze systemy prawne zasadniczo się różnią. Na Ukrainie eksmitowanym osobom nie przysługuje lokal socjalny czy zastępczy. Uchodźcy przyjeżdżający do Polski często nie mają pojęcia, że w naszym kraju funkcjonuje prawo chroniące osoby nie będące w stanie zapłacić czynszu

Dodatkowo przepisy umowy najmu okazjonalnego są skonstruowane tak, aby w większym stopniu chronić właścicieli nieruchomości przed nieuczciwymi praktykami.

Podpisując taką umowę z obywatelami Ukrainy, najemcy nie powinni mieć żadnych powodów do obaw.

Wynajem mieszkań Ukraińcom – wsparcie LS Estate

W marcu 2022 do naszego zespołu dołączyła Tatiana, która wcześniej pracowała jako agentka nieruchomości w Kijowie. Tatiana to fenomenalna osoba. Prawdziwy wulkan energii i bardzo pracowity członek zespołu.

Do jej zadań należy m.in. pomoc obywatelom Ukrainy w szukaniu i wynajmowaniu mieszkań. Nasza koleżanka włada językiem polskim, ukraińskim i angielskim, dzięki temu jest świetnym łącznikiem w komunikacji pomiędzy właścicielami i lokatorami.

Ponadto pomaga w przygotowaniu umów i załatwieniu wszystkich spraw formalnych.

Jeśli jesteś obywatelem Ukrainy i chcesz wynająć mieszkanie w Warszawie, skontaktuj się z nami. Zachęcamy również do kontaktu właścicieli nieruchomości, którzy chcieliby wynająć mieszkania Ukraińcom.

Oferujemy wsparcie w pełnym zakresie.

Kontakt do naszej agentki, Tatiany:
+48 607 777 936
t.megera@lsestate.pl