Logo-main-dark-samo
Logotyp LS Estate.

BLOG

Nieruchomości w Hiszpanii – ryzyko jest, ale…

Nieruchomości w Hiszpanii – ryzyko jest, ale…

Posiadanie nieruchomości w Hiszpanii to marzenie wielu. Piękna pogoda, pyszne jedzenie, niepowtarzalny klimat i wspaniali ludzie. Brzmi przepięknie. Cztery kąty na Półwyspie Iberyjskim to ciekawa inwestycja. Mieszkanie w Hiszpanii to jednak pewne ryzyko. Na co uważać przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii? Co może być problemem? Jak działają oszuści i “okupas”? Gdzie zwrócić się po pomoc? Zapraszamy do lektury naszego tekstu o ryzyku i korzyściach z posiadania mieszkania w Hiszpanii.

Nieruchomości w Hiszpanii – ryzyko warte zachodu?

Słońce, plaże, zabytki, kultura i ten niesamowity klimat okraszony hiszpańskim temperamentem. Któż chociaż raz podczas jesiennej pluchy lub zimowego odśnieżania nie pomyślał o tym, aby przeprowadzić się do miejsca, gdzie jest ciepło, a ludzie chodzą po ulicach z szerokim uśmiechem na twarzy?

Przyszło nam żyć w czasach, kiedy ową myśl można zmaterializować. Wielu Polaków wybiera południe Europy jako miejsce życia i pracy. Często za cel obierają sobie Hiszpanię. W sieci działa wiele blogów opisujących wady i zalety życia na Półwyspie Iberyjskim.

Coraz częściej również inwestorzy chcąc zdywersyfikować swoje aktywa decydują się na zakup zagranicznych nieruchomości.

Zakup nieruchomości za granicą wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Dziś pochylimy się nad kwestiami, na które każdy marzący o własnym mieszkaniu w Hiszpanii czy apartamencie na wynajem powinien wiedzieć.

 

Mieszkanie w Hiszpanii – ryzyko oszustwa

Recesja, która dotknęła Hiszpanię jeszcze w 2008 roku odcisnęła swoje piętno na lokalnym rynku pracy. Wielu ludzi szukających szybkiego zarobku zajęło się oszustwami.
Nieostrożni inwestorzy spoza Półwyspu to łatwy cel dla naciągaczy, dlatego do rangi procederu urosło wykorzystywanie depozytów mieszkaniowych.

Wielu nabywców nieruchomości dało się namówić na złożenie wspomnianego depozytu mieszkaniowego. To był bardzo kosztowny błąd! W wielu przypadkach celowe działania nieuczciwych biur nieruchomości i innych osób zamieszanych w sprawę doprowadziły do utraty przez inwestorów zainwestowanych środków!

Kolejny sposób na oszustwo to oferowanie zainteresowanym nieruchomości, które zostały zbudowane nielegalnie.

Nabywcę każdego takiego obiektu czekają gigantyczne problemy. Ich rozwiązanie może zająć lata i do tego słono kosztować. Pomijamy kwestię stresu z jakim zmagają się ofiary takich praktyk.

 

Okupas w Twoim domu!

„Okupas” to inaczej dzicy lokatorzy. Hiszpania od lat nie rozwiązała tego problemu. Obawiają się ich nawet rdzenni mieszkańcy. Co dopiero grozi nabywcom nieruchomości, którzy mieszkają za granicą?

Kim są okupas i jak działają? Ten schemat jest prosty, chociaż dla Polaków bardzo trudny do wyobrażenia.

Proceder polega na bezprawnym zajęciu nieruchomości (czasowo lub na stałe opuszczonych) przez osoby do tego nieupoważnione!

Co gorsza, hiszpańskie prawo bardziej chroni dzikich najemców niż właścicieli. Jeśli intruz zostanie wykryty w ciągu 48 godzin, możliwa jest jego szybka eksmisja, gdyż obecność takiej osoby traktuje się jako włamanie.

Po 48 godzinach eksmisja takiego nieproszonego lokatora wiąże się z sądową batalią, trwającą miesiącami.

Prawowici właściciele nieruchomości muszą wówczas opłacać rachunki za media! Jeśli działają zgodnie z prawem, nie mogą zrobić praktycznie nic!

Dlaczego w Hiszpanii dochodzi do takich sytuacji? Okupas wykorzystują lukę w prawie uchwalonym wiele lat temu. Przepisy pozwalające dawniej na zajmowanie pustostanów miały pomóc w walce z bezdomnością.

W praktyce przyczyniły się do powstania zorganizowanych mafii. Perfidne działania przestępców zaskakują!

Okupas wyszukują letnie apartamenty, których zagraniczni właściciele po wakacjach wracają do pracy poza Hiszpanią. Wtedy włamują się do obiektów i zmieniają zamki.

Jak wspomnieliśmy, jeśli właściciel nie wykryje nieproszonych gości w ciągu 48 godzin, czeka go wielomiesięczna batalia przed sądem.

Wczesne wykrycie dzikich lokatorów też może być nieskuteczne, gdyż oszuści zawczasu przygotowują np. rachunki za dostawy jedzenia pod wskazany adres i przekonują policję, że zajmują lokal o wiele dłużej.

Czy da się dokonać eksmisji oszustów bez wyroku sądu i korzystania z rozwiązań siłowych? Tak. Działanie oszustów często ma podłoże finansowe. Za określoną kwotę opuszczą nieruchomość nie robiąc dodatkowych problemów. Wysokość “odszkodowania” to suma od 5 000 Euro wzwyż.

W ostatnich latach Internet obiegły informacje o hiszpańskich apartamentach, które można nabyć nawet za 30 000 Euro! Oferty brzmią bardzo atrakcyjnie. Zazwyczaj kryje się za nimi narracja, że niskie ceny hiszpańskich mieszkań wynikają z kryzysu gospodarczego.

Jak przy każdej okazji cenowej, tak i przy hiszpańskich apartamentach, należy wykazać się ostrożnością. Być może razem z nieruchomością otrzymamy również dzikich lokatorów, którym ani w głowie przeprowadzka. Należy uważać też na wspomniane depozyty biur nieruchomości.

 

 

Nieruchomości w Hiszpanii.

Podatki w Hiszpanii – ryzyko pomyłki

Hiszpania dzieli się na 50 prowincji. Dlaczego warto o tym wiedzieć? Ma to znaczenie w przypadku kupna nieruchomości. Prawo podatkowe w każdej prowincji różni się od siebie.

Zakup nieruchomości w Hiszpanii bez znajomości katalogu lokalnych opłat i danin może okazać się dość kosztownym przedsięwzięciem. Niestety, poziom obsługi petentów w hiszpańskich urzędach jest daleki od ideału.

Załatwianie spraw podatkowych będąc obcokrajowcem, nawet przy znajomości języka hiszpańskiego może być dużym wyzwaniem.

 

Nieruchomości w Hiszpanii – zwrot inwestycji

Kilka zdań wcześniej ostrzegaliśmy przed podejrzanie atrakcyjnymi cenowo nieruchomościami w Hiszpanii. Na tamtejszym rynku znajdziemy sporo fajnych ofert. Sęk w tym, aby dokładnie się im przyjrzeć, aby uniknąć opisanych powyżej sytuacji.

W przypadku zakupu mieszkania w Hiszpanii warto polegać na wyspecjalizowanych biurach nieruchomości, które znają dobrze lokalne uwarunkowania.

Prawdą jest, że obecnie ceny nieruchomości w Polsce i w Hiszpanii są do siebie zbliżone. Nie. To nie żart. Apartament w Alicante możesz mieć za kwotę wystarczającą na zakup mieszkania w Gdyni. Już teraz korzysta z tego wielu inwestorów, dywersyfikując swój wachlarz nieruchomości. Co istotne – ROI z tej inwestycji może być bardzo atrakcyjnym źródłem dochodu pasywnego.

Nasi agenci chętnie opowiedzą o zaletach inwestowania w nieruchomości w Hiszpanii. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu.

 

Życie w Hiszpanii – fajnie, ale nie tak różowo

Historia zna wiele przypadków, kiedy zbyt ufni inwestorzy zostali z niczym. W wyobraźni wielu z nas Hiszpania jawi się jako wysoce rozwinięty kraj ”świata zachodu”.

Piękne zabytki, ciekawa historia, świetne kluby piłkarskie i słynny “Dom z Papieru” nie dają jednak pełnego obrazu tego kraju.

Wiemy, że dla osób stykających się pierwszy raz z tymi mniej kolorowymi aspektami życia w Hiszpanii będzie to trudne, ale… Hiszpania boryka się z problemem korupcji.

Dochodzenie swoich praw w tym kraju, szczególnie dla obcokrajowca, to ciężka batalia. Opieszałość urzędników i bariera językowa mogą sprawić, że nierozważny zakup nieruchomości skończy się ogromnymi problemami i utratą oszczędności.

Warto też podkreślić, że życie na Półwyspie Iberyjskim toczy się innym rytmem. Dla mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej tempo z sjestą w ciągu dnia może wydawać się abstrakcyjne.

Chociaż wszyscy jesteśmy dziś obywatelami Unii Europejskiej, wizyta obcokrajowca w Hiszpańskim urzędzie nie musi należeć do miłych. Podobnie bywa w przypadku wizyt w bankach. Poziom obsługi klienta daleki jest tam od ideału.

Standardy obsługi nad Wisłą, często są o wiele wyższe niż te, które obowiązują hiszpańskich pracowników.

 

Nieruchomości w Hiszpanii to ryzyko, ale…

Jest to ryzyko warte rozważenia. Hiszpania jest słonecznym krajem, gdzie słońce świeci około 3000 godzin rocznie. Temperatury są przyjemne. W zależności od regionu, większą część roku można spędzić na zewnątrz. Hiszpania poza pogoda ma wiele do zaoferowania.

Wielowiekowa kultura, pyszna kuchnia i słynny hiszpański temperament sprawiają, że wielu z tych, którzy doświadczyli nawet krótkiego pobytu w tym kraju, chcą tam wrócić na stałe.

Dzisiejsze uwarunkowania pozwalają na pracę zdalną z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy laptop i dostęp do internetu.
Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby przenieść się za granicę, jednocześnie nie zmieniając swojej dotychczasowej pracy (akurat z tym Hiszpanii może być problem).

Jak zatem kupić mieszkanie w Hiszpanii, nie narażając się na kłopoty i utratę środków?

Warto zaufać profesjonalistom.

 

Mieszkanie w Hiszpanii – biuro nieruchomości

Nasze biuro nieruchomości swoimi działaniami obejmuje również Hiszpanię. Przez kilka lat działania na polskim rynku zyskaliśmy cenne doświadczenia. Nasze podejście do Klientów zaowocowało wieloma rekomendacjami i nowymi kontaktami biznesowymi. Pozyskaliśmy m.in. rzetelnych partnerów specjalizujących się w nieruchomościach zagranicznych.

Posiadamy w swojej ofercie sprawdzone mieszkania, domy i apartamenty na terenie Hiszpanii (oferta zagraniczna się rozwija). Nasi partnerzy działający na miejscu, zostali przez nas dokładnie zweryfikowani (my przez nich również).

Zakup mieszkania w Hiszpanii przy pomocy doświadczonego biura nieruchomości to najlepszy sposób na przeprowadzenie transakcji bezpiecznie i bezproblemowo.

Z nami wszystkie opisane powyżej czynniki ryzyka Cię nie dotyczą, gdyż dzięki posiadanym kontaktom i doświadczeniu jesteśmy w stanie je wyeliminować lub im zaradzić.

Zajmujemy się obsługą naszych klientów od A do Z. W każdym aspekcie. Masz pytania o mieszkanie w Hiszpanii? Skontaktuj się z nami.
Pomożemy Ci w osiągnięciu tego celu.